15oCprognoza pogody

Sanatoria

Szpital dziecięcy „Górka” w Busku-Zdroju

Szpital jest malowniczo położony na wzgórzu na terenie uzdrowiska. W otaczającym go parku znajduje się kompleks boisk, kominek, plac zabaw, małe jeziorko oraz spacerowe alejki leśne. Zimą są tu wspaniałe miejsca dla saneczkarzy.

Obiekt przeszedł gruntowną modernizację i jest w pełni dostosowany do potrzeb dzieci i młodzieży. Są tu cztery nowocześnie urządzone oddziały łóżkowe, blok operacyjny, poradnie specjalistyczne oraz baza rehabilitacyjna wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt, basen rehabilitacyjny i zabiegi balneologiczne. Kadra medyczna i pedagogiczna posiada wysokie kwalifikacje i doświadczenie w postępowaniu z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną.

Historia szpitala dziecięcego „Górka” rozpoczyna się w 1917 r., kiedy to do Buska przyjechał dr Szymon Starkiewicz. Dzięki jego inicjatywie zawiązano Komitet Budowy Kolonii Leczniczej dla Dzieci, który wykupił tereny Żwirowej Góry. Pierwszymi obiektami „na Górce” były pawilony zbudowane wg projektu Jana Koszyca-Witkiewicza na potrzeby kolonii sezonowej dla dzieci z Zagłębia Dąbrowskiego. W latach 1922–27 wzniesiono szpital „Górka” i utworzono w jego sąsiedztwie parko-las. W okresie 20-lecia międzywojennego park „na Górce” był terenem zabaw i rehabilitacji małych pacjentów. Na jego terenie utworzono otwarty basen dla dzieci, napełniony wodą siarczkowo-słoną. Również z myślą o małych pacjentach – na potrzeby zabaw o charakterze edukacyjnym – zbudowano w parku dużych rozmiarów mapę plastyczną Polski. W 1945 r. mapa została zniszczona – władza ludowa nie mogła sobie pozwolić na tolerowanie sanacyjnego placu zabaw. Jednak główny obiekt – szpital dziecięcy – przetrwał i służy do dziś kolejnym pokoleniom małych pacjentów.

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...