3oCprognoza pogody

Kultura i tradycje regionu

Salonowa Orkiestra Zdrojowa

Dla gości przebywających w Busku-Zdroju organizowane są koncerty Salonowej Orkiestry Zdrojowej.

Buska Salonowa Orkiestra Zdrojowa to zespół kameralny grający tzw. muzykę uzdrowiskową. Posiada duży repertuar w tym walce, polki, marsze, czardasze, wiązanki melodii operetkowych, utwory charakterystyczne oraz pełne temperamentu tanga.

Koncerty Salonowej Orkiestry Zdrojowej uświetniają soliści Opery i Operetki Krakowskie: Marta Poliszot i Jan Migała, a także śpiewająca piosenki poetyckie Marta Korepta - Kostek.

Historia orkiestry:

1947 - powstaje administrowana przez Komisję Zdrojową Orkiestra Zdrojowa wykonująca sezonowe koncerty promenadowe,

1952 - Uzdrowisko prowadzi całoroczną działalność. Koncerty Orkiestry odbywają się codziennie, głównie w Sali Koncertowej Sanatorium Marconi,

1969 - Następuje likwidacja Komisji Zdrojowej, a Orkiestra przechodzi pod zarząd miasta,

1982 - Orkiestrę przejmuje Uzdrowisko Busko - Solec

1995 - Zespół na stałe wpisuje się w Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz,

1998 - Orkiestra zdobywa główną nagrodę na Festiwalu Muzyki Uzdrowiskowej w Polanicy-Zdroju,

1999 - Następuje likwidacja etatów muzyków. Dzięki naciskom mediów, kuracjuszy i mieszkańców Buska, władzie miasta i uzdrowiska decydują o częściowym finansowaniu zespołu. Orkiestra się "prywatyzuje" i przybiera nazwę "Salonowa Orkiestra Zdrojowa",

1999 - I Nagroda i Nagroda Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Uzdrowiskowej,

1999 - Zespół bierze udział w VI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Weneckiej (woj. dolnośląskie),

2001 - Jako dwukrotny laureat Orkiestra inauguruje kolejny Festiwal Muzyki Uzdrowiskowej w Polanicy-Zdroju,

2003 - Udział w Międzynarodowym Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.

Salonowa Orkiestra Zdrojowa wykonuje około 70 koncertów rocznie dla kuracjuszy i mieszkańców Buska. Bierze udział w festiwalach muzycznych oraz koncertach promujących miasto i uzdrowisko. Popularność orkiestry wynika z profesjonalizmu muzyków, świetnego repertuaru, znakomitego wykonania i prezencji, co wyrażane jest w opiniach słuchaczy przybywających zawsze w kompletach na koncerty w Sanatorium Marconi i Buskim Samorządowym Centrum Kultury.

Koncerty to swoista terapia i balsam na wszelkie troski i cierpienia związane z problemami zdrowotnymi kuracjuszy przybywających na leczenie do Buska - Zdroju.

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...