10oCprognoza pogody

Kultura i tradycje regionu

Wizyta na „Szlaku Wokół Słońca” – Arte Rustica z nutą przedniego wina

Wizyta na „Szlaku Wokół Słońca” – Arte Rustica z nutą przedniego wina

Oferta pakietu turystyki wiejskiej przygotowana przez Lokalną Organizację Turystyczną Moc Ponidzia w Busku-Zdroju, która organizuje przejazdy po markowym produkcie turystycznym, jakim jest "Szlak Wokół Słońca". Miejsca na szlaku przygotowane są do obsługi ruchu turystycznego i prezentacji dziedzictwa kulturowego, historycznego oraz kulinarnego okolic Buska-Zdroju. Oferta ta w połączeniu z darami natury otrzymanymi dzięki Słońcu – symbolowi miasta - rozświetlającemu Busko aż 1551 godzin w roku, sprawia że jej uczestnicy czują się wypoczęci i są zawsze zadowoleni.
Miejsca na Szlaku
„Arte Rustica” - Pracownia Olgi Hnatyszak–Myśliwiec to obiekt na „Szlaku Wokół Słońca” nawiązujący w swojej ofercie do sztuki ludowej. Gospodyni prowadzi warsztaty oparte na lokalnym rzemiośle. Przekraczając mury zagrody, uczestnicy wchodzą w zapomniany świat, w którym znajdują się stare narzędzia i przybory wykorzystywane w zanikających zawodach: kowadła, koła, imadła, koło garncarskie, piec do wypalania gliny. Goście zobaczą pracownię, gdzie tworzone są cudeńka z własnoręcznie ulepionej gliny, czy osobliwe dzieła wymalowane na starej desce czy szkle. W zagrodzie istnieje możliwość nabycia pamiątek w postaci biżuterii, ikon, figurek, obrazów wykonywanych na szkle przez artystkę lub też własnoręcznego ulepienia czegoś ładnego z gliny, bądź malowania na szkle czy desce.
Gospodarstwo agroturystyczne „U Damiana” - Państwo Renata i Damian Galusowie prowadzą gospodarstwo agroturystyczne „U Damiana” w Pęczelicach. Na gości przybywających do gospodarstwa czeka tu osobliwość w postaci  Piwniczki „Pod Kogutem". Specjalnie dla gości wytwarzane jest tu „Wino spod Kapturowej Góry”. Przepis pochodzi od dziadka pana Damiana, Edwarda Galusa, który pewnego lata, nadzwyczaj urodzajnego w owoce czereśni i wiśni, szukając sposobu na wykorzystanie nadmiaru owoców rozpoczął w Pęczelicach produkcję wina. Dodatkową atrakcją gospodarstwa jest możliwość  uczestniczenia w procesie wytwarzania wina.
W Pęczelicach jest dwukilometrowa edukacyjna ścieżka spacerowa zwana „Szlakiem wokół Studni”. Prezentuje ona dziedzictwa kulturowe, historyczne oraz przyrodnicze wsi. Trasa rozpoczyna się przy charakterystycznej dla miejscowości studni, wiedzie przez ruiny tzw. „zboru ariańskiego” i kończy się na wzniesieniu o nazwie Ostra Góra. W trakcie zwiedzania uczestnicy rozwiązują Quest. Zwycięscy Questu nagradzani są lokalnymi produktami z Pęczelic: sokiem jabłkowym albo miodem z miejscowej Pasieki.
Gospodarstwo rybackie „Jesionowy Dworek” otoczone jest niezwykle uroczym terenie. Tutaj amatorzy łowienia mogą złowić suma, szczupaka, karpia, sandacza lina, karasia i amura. Czekają tu atrakcje w postaci pływania łódką, rowerkami wodnymi, grzybobrania i uprawiania sportów. W gospodarstwie na gości czekają domowe obiady, ryby z własnej hodowli i ciasta własnego wypieku. Organizowane tu są szkolenia, pobyty integracyjne, imprezy okazjonalne: komunie chrzciny, imieniny itp.).
Program zwiedzania
Oferta ważna od 1 kwietnia do 15 października
                Wyjazd al. Mickiewicza 22 Busko-Zdrój
30 minut            Przejazd do Radzanowa
60 minut            Wizyta w Pracowni Sztuki Rustykalnej Arte Rustica
30 minut            Przejazd do Pęczelice (gospodarstwo U Damiana)
60 minut            Wizyta w Gospodarstwie Agroturystycznym „U Damiana”
50 minut            Zwiedzanie Pęczelic oraz Szlaku Wokół Studni
30 minut            Przejazd do Kotek
90 minut     Wizyta w gospodarstwie rybackim „Jesionowy dworek” w Kotkach-Budach
30 minut            Powrót do Buska-Zdroju 

Informacje praktyczne:
Oferta skierowana: dla indywidualnych oraz zorganizowanych grup
Czas zwiedzania: 6,5 godziny (autokar) - 7,5 godzin (pojazd elektryczny)
Długość trasy: 40 kilometrów
Obsługa: przewodnik
Początek i zakończenie: Busko-Zdrój al. Mickiewicza 22 (dom kultury)
Cena oferty z transportem:
autokarowy 30zł/ 1 osoba
pojazdem ekologicznym 40zł/1 osoba
wozem konnym ( wycena indywidualna – prosimy o kontakt)
dodatkowa opcja:
posiłek: kolacja w gospodarstwie „Jesionowy Dworek” 15zł/ 1 osoba
nocleg: kwatery w gospodarstwie „U Damiana” albo w „Jesionowym Dworku” 35zł/ 1 osoba
Organizator:
Lokalna Organizacja Turystyczna „Moc Ponidzia”
Adres: 28-100 Busko-Zdrój al. Mickiewicza 22
tel.+48 41 370 10 22
e-mail: lot@mocponidzia.pl

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...