15oCprognoza pogody

Solec-Zdrój

Solec-Zdrój to jeden z najspokojniejszych polskich kurortów. Każdy, kto pragnie zaznać prawdziwej ciszy i spokoju, rozkoszować się czystym powietrzem i śpiewem ptaków, powinien koniecznie odwiedzić tę miejscowość.

Podobnie jak w położonym nieopodal Busku, w XVIII w. rozpoczęto w Solcu ważenie soli. W 1815 r., dzięki inicjatywie Stanisława Staszica, wykonano w okolicy kilka odwiertów i, choć podobnie jak w przypadku Buska, nie odkryto tu soli, wypływająca w szybu solanka stała się podstawą dalszego rozwoju osady. Wkrótce po uruchomieniu buskiego uzdrowiska w ślad za Feliksem Rzewuskim poszedł ówczesny właściciel Solca, hrabia Karol Godefroy, który w 1837 r. wybudował tu pierwsze, drewniane Łazienki. Kuracjusze mieli wówczas do dyspozycji pensjonat i pijalnię wód wraz z niewielką częścią kąpielową. W 1875 r. powstała spółka zarządzająca uzdrowiskiem, której staraniem wybudowano kolejne obiekty zdrojowe. W 1897 r. udziałowcami spółki stali się bracia Romuald i Włodzimierz Daniewscy, którzy dziesięć lat później wykupili udziały innych osób, stając się jedynymi właścicielami soleckiego uzdrowiska. W latach powojennych zostało ono znacjonalizowane, a po upadku socjalizmu powróciło do prawowitych właścicieli.

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...