16oCprognoza pogody

Przyroda

Rezerwat Pieczyska

Na terenie Nadleśnictwa Pińczów od 1999 r. istnieje rezerwat torfowiskowo-leśny o powierzchni 40,84 ha. Miejsce to jest silnie podmokłe, a jego centralną część zajmują wilgotne łąki, pocięte siecią rowów, częściowo wykorzystywane rolniczo. W północno-wschodniej części rezerwatu, na śródleśnym torfowisku znajduje się jedyne na obszarze Zespołu Parków Krajobrazowych Ponidzia miejsce ochrony roślin zespołów torfotwórczych. W obrębie torfowiska występuje unikalny w Polsce, a tu dość dobrze wykształcony, zespół z turzycą Davalla, który to gatunek jest umieszczony na liście roślin zagrożonych w Polsce wyginięciem. W tym samym miejscu znaleźć można inne cenne zbiorowiska roślinne, np. z występującymi w nich: podagrycznikiem i lepiężnikiem różowym, ostrożniem i kokoryczką, goździkiem i zawciągiem pospolitym czy stokłosą i starcem wodnym, a także wiele innych. W różnorodnych zbiorowiskach odnaleźć można wiele rzadkich i chronionych gatunków roślin, także tych objętych całkowitą ochroną, wśród nich: wawrzynek wilczełyko, skrzyp olbrzymi, goździk piaskowy, pełnik europejski, storczyk kukawka oraz kruszczyk błotny.

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...