11oCprognoza pogody

Pałace i dwory

Dwór Mikołaja Krupki w Widuchowej

W sercu wsi Widuchowa, pośród uroczych stawów, stoi okryty wśród wiekowych drzew późnorenesansowy dwór. Jego dzieje są niezwykle ciekawe. Został wybudowany w 1620 r. przez ówczesnego właściciela majątku Mikołaja Krupkę. Informuje nas o tym tablica fundacyjna widniejąca nad wejściem do budynku. W 1725 r. majątek kupił krakowski biskup Konstanty Szaniawski z myślą o uposażeniu Seminarium Duchownego w Kielcach. Po powstaniu styczniowym władze carskie skonfiskowały majątek i wystawiły go na licytację, którą wygrał Gruzin książę Dawid Wachwawidze. W okresie międzywojennym dwór stał się ośrodkiem życia towarzyskiego emigrantów z Gruzji. W 1937 r. właścicielem posiadłości został oficer wojska polskiego – Bolesław Makowski. Jego potomkowie do dzisiaj opiekują się zabytkiem. W ostatnich latach udało się im odnowić elewację. Pan Michał Socha prowadzi tu gospodarstwo rybackie.

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...