15oCprognoza pogody

Pałace i dwory

Dwór w Smogorzowie

Stojący w bezpośrednim sąsiedztwie drogi nr 73 niewielki dwór w Smogorzowie może się poszczycić ciekawą historią. Przez 20 lat jego właścicielem był Jan Chryzostom Pasek. Wszedł on w posiadanie tego majątku dzięki żonie, która wniosła go w posagu, jednak bała się w nim zamieszkać. Anna z Remiszowskich uważała tę wieś za "locus fatalis", miejsce nieszczęśliwe, gdzie ludzie umierają. Sam Pasek miał na ten temat odmienne zdanie i pod koniec życia pisał: „Przeciem ja tam jednak często przemieszkiwał, a P. Bóg mię zachował, choć tam byłem panem 20 lat”. W oddalonym o kilka kilometrów od Smogorzowa klasztorze w Kątach Starych pod Stopnicą Pasek pochował swoją matkę. On sam prawdopodobnie również tam spoczywa.

Zachowany budynek pochodzi z XIX w. Obecnie służy jako szkoła podstawowa i świetlica. Otacza go piękny park, w którym zachowało się sporo cennego starodrzewu. Z czasów Jana Chryzostoma Paska może pochodzić stojąca przed zespołem parkowym, przy głównej drodze, kolumna ozdobiona ornamentyką roślinną z rzeźbą apokaliptycznej Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Po drugiej stronie parku stoi figura Jezusa Frasobliwego datowana na przełom XVII i XVIII w.

 

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...