18oCprognoza pogody

Miejsca pamięci

Pomnik Legionów w Czarkowych

We wrześniu 1914 r. w okolicy Czarkowych chrzest bojowy przeszedł 1. Pułk Piechoty Legionów Polskich, dowodzony przez komendanta Józefa Piłsudskiego. W odwecie za poniesioną tutaj porażkę Rosjanie doszczętnie spalili wówczas pałac, niszcząc tym samym bezcenne skarby kultury polskiej. Niemym świadkiem tych wydarzeń jest zachowany do dziś zabytkowy park podworski, który pod względem uroku nie ma sobie równych na całym Ponidziu. Na południe od parku wznosi się usypany w 1910 r. kopiec Grunwaldzki, z którego podziwiać można rozległy widok. Polna droga, skręcająca od kopca w lewo, prowadzi do cmentarza żołnierzy polskich poległych w obu wojnach światowych. W 1928 r. na cmentarzu ustawiono pomnik „Ku chwale pierwszych bojów Józefa Piłsudskiego o niepodległość Polski”. Pomnik został w 1945 r. zdewastowany przez żołnierzy radzieckich, a po odzyskaniu wolności, 1992 r. odbudowany.

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...