18oCprognoza pogody

Obiekty sakralne

Kościół pw. św. Stanisława w Nowym Korczynie

Przy trasie Kraków – Sandomierz w Nowym Korczynie znajduje się gotycka świątynia, wybudowana z czerwonej palonej cegły, wsparta szkarpami, o ostrołukowych oknach i żebrowaniach. Jest to fundacja św. Kingi i księcia Bolesława Wstydliwego z 1257 r. Nawa utrzymana w stylu odrodzenia z beczkowym sklepieniem, oświetlona oknami zakończonymi owalnie. Najstarszą częścią świątyni jest wczesnogotyckie prezbiterium z XIII w. krzyżowo żebrowym ( jedno z najstarszych tego rodzaju sklepień w Polsce). W obiekcie można podziwiać kunszt mistrza Macieja Rejhana, który namalował obraz w ołtarzu głównym, wyobrażający św. Stanisława wskrzeszającego Piotrowina. Wspólnie z Mikołajem Janowskim wykonał polichromię w prezbiterium obrazującą sceny z życia św. patrona. Godne uwagi są odkryte freski z XIII w. znajdujące się w nawie po obu stronach arkady.

W kościele na uwagę zasługuje:

-nawa gotycka z XIV w. o sklepieniu kolebkowym z XVII wieku,

-fasada zachodnia z XIX w.

-polichromia Mateusza Rejhana i Mikołaja Janowskiego z 1764 r.

-ambona rokokowa,

-dzwonnica z XVII w.

-średniowieczny obraz "Zaśnięcie Matki Bożej"

-fresk diabła.

W świątyni tej w 2015 r. utworzone zostało sanktuarium, poświęcone kultowi fundatorki św. Kingi.

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...