18oCprognoza pogody

Sanatoria

Sanatorium Marconi w Busku-Zdroju

W XVIII w. w południowej części Buska, gdzie eksploatowano słone źródła (warzelnie soli), powstało uzdrowisko. Jego wizytówką były Łazienki, obecne sanatorium Marconi, zlokalizowane w centralnej części Parku Zdrojowego. Budynek sanatorium wybudowano w 1836 r. wg projektu znanego architekta włoskiego pochodzenia Henryka Marconiego (1792–1863), który zaprojektował m.in. pałac Wielopolskich w pobliskim Chrobrzu, ratusz w Radomiu i Hotel Europejski w Warszawie.

Wzorując się na starorzymskich obiektach użyteczności publicznej, Henryk Marconi wybudował obiekt w kształcie litery T, złożony z wysokiego korpusu głównego i dwóch parterowych skrzydeł bocznych (podwyższonych później o jedno piętro). W holu głównym, w którym mieści się pijalnia wód mineralnych, można podziwiać kolumny z głowicami korynckimi, tworzące bramy w czterech kierunkach, które, widziane z góry, przypominają dekoracyjną galeryjkę.

Sanatorium Marconi to obecnie najbardziej rozpoznawalny obiekt i wizytówka Uzdrowiska Busko-Zdrój, który łączy blisko 200 lat tradycji z nowoczesnością. Oferuje170 miejsc w 1- i 2-osobowych pokojach i apartamentach o wysokim standardzie oraz bazę zabiegową. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Goście mogą korzystać z bezprzewodowego dostępu do internetu.

Doskonałym uzupełnieniem kuracji jest możliwość skorzystania z szerokiej oferty imprez odbywających się w sali koncertowej sanatorium Marconi. Obok pijalni wód znajduje się sala koncertowa, w której prezentują się wybitni artyści z kraju i z zagranicy. Odbywają się tu różnorodne koncerty, od muzyki klasycznej przez współczesną, rozrywkową, ludową po poezję śpiewaną, a także występy kabaretowe. Do tradycji należą stałe koncerty orkiestry zdrojowej, umilającej pobyt kuracjuszy. Przy wejściu do sali koncertowej stoją posągi gipsowe Orfeusza i Eurydyki. Po obu stronach sali, na kolumnach obok luster umieszczone są popiersia bogów rzymskich. Działa tu również restauracja, sala konferencyjna oraz kawiarenka.

 

 

 

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...