1oCprognoza pogody

Chmielnik

Rynek z niską zabudową, przypominającą trochę miejskie kamienice, a trochę wiejskie gospodarstwa, stojący w jego pobliżu kościół, kilka uliczek świadczących o staropolskiej lokacji – na pierwszy rzut oka Chmielnik można uznać za typowe miasto położone w środkowej Polsce. Nic bardziej mylnego!

Zagłębianie się w historię Chmielnika to poznawanie fascynującej opowieści o mieście, którego już nie ma, opowieści o zachowanej przestrzeni, która straciła swych właścicieli. Współcześni chmielniczanie bardzo dbają o swoje miasto, dbają także o pamięć o jego dawnych mieszkańcach, Żydach. Do wybuchu wojny mieszkało ich tutaj tak wielu, iż hitlerowcy, tworząc getto w 1941 r., zamienili całe miasto w przestrzeń zamkniętą, skazaną na zagładę. Po Holokauście pozostały podwórka, domy, kirkut i synagoga, ale zniknęli ludzie. Warto wybrać się do Chmielnika, aby uświadomić sobie, jak wyglądały, przecież jeszcze nie tak dawno, „kulturowe Antypody” – żydowski szetl ze swoją kulturą, językiem, obyczajem. Zagadnienia te w sposób nowoczesny przybliża niezwykłe muzeum, mające swoją siedzibę w dawnej chmielnickiej synagodze, funkcjonujące pod nazwą Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl”.

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...