11oCprognoza pogody

Przyroda

Rezerwat Przęślin

Na stosunkowo niewielkim obszarze 0,72 ha, w sąsiedztwie wsi Chotel Czerwony założony został w 1960 r. rezerwat florystyczny. Na południowym zboczu wzgórza, na którym usytuowany jest rezerwat, oraz u podnóża gipsowych ścianek zachowały się kserotermiczne murawy o charakterze stepowym. Występują tu typowe zbiorowiska roślin ciepłolubnych: stepu ostnicowego, kwietnego i łąkowego. W ich składzie odnaleźć można wiele chronionych i zagrożonych gatunków. Całkowitej ochronie prawnej podlegają: len włochaty, miłek wiosenny, zawilec wielkokwiatowy, wężymord stepowy i ostnica włosowata. Na szczególną uwagę zasługuje gęsiówka uszkowata, roślina bardzo rzadka, zagrożona wyginięciem i znana tylko z dwóch stanowisk w Polsce, które znajdują się właśnie na Ponidziu. Warto także zwrócić uwagę na kserotermiczną faunę rezerwatu. Występuje tu unikatowy w skali świata ryjkowiec Donus nidensis, a także inne ryjkowce Omias globulus i Trachyphloeus heymesi, które w Polsce znane są tylko z tego stanowiska.

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...