11oCprognoza pogody

Obiekty sakralne

Kościół pw. św. Władysława w Szydłowie

Zbudowany w stylu gotyckim, jako fundacja króla Kazimierza Wielkiego, kościół pw. św. Władysława należy do grupy obiektów zwanych „serią baryczkowską”. Zgodnie z nazwą są to kościoły pokutne, forma ekspiacji króla za wydanie rozkazu zamordowania wikariusza Marcina Baryczki, ofiary jego walki politycznej z ówczesnym biskupem krakowskim. Jest to budowla pseudodwunawowa z węższym, zamkniętym wielobocznie prezbiterium. Układ ten nieco zaburza dostawiona na początku XVII w. do północnej ściany korpusu nawowego wczesnobarokowa kaplica Literacka, otwarta do nawy dwiema arkadami, będąca miejscem spotkań działającego w Szydłowie Towarzystwa Literackiego, gromadzącego osoby potrafiące czytać i pisać. Ołtarz główny świątyni – gotyzujący tryptyk z rzeźbami Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz św. św. Apostołów Piotra i Pawła – pochodzi ze Zwanowic na Śląsku Opolskim. Dawny ołtarz główny szydłowskiej fary można zobaczyć obecnie w kaplicy Literackiej. Jego najcenniejszymi elementami są późnogotyckie rzeźby przedstawiające Matkę Boską z Dzieciątkiem oraz św. Jana Chrzciciela.

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...