11oCprognoza pogody

Przyroda

Rezerwat Skotniki Górne

Rezerwat ustanowiony w 1962 r. zajmuje teren 1,9 ha i leży na terenie dwóch miejscowości: Winiar Zagojskich i Skotnik Górnych. Jest to rezerwat ścisły, stepowy, obejmujący część niewielkiego wzniesienia położonego wśród pól użytkowanych rolniczo, zbudowanego z margli kredowych przykrytych warstwą gipsów. Rezerwat ten zasługuje na uwagę ze względu na wyraźne zróżnicowanie występujących zespołów roślinnych w stosunku do budowy geologicznej i konfiguracji terenu. Jego obszar porastają murawy kserotermiczne o charakterze stepowym, występuje tu 137 gatunków kserotermicznych roślin naczyniowych. Prawnie chronione są: miłek wiosenny, zawilec wielkokwiatowy, ożota zwyczajna, ostnica włosowata, śniedek cienkolistny, pierwiosnek lekarski i wilżyna ciernista, natomiast sesleria błotna, stulisz miotłowy oraz chaber pannoński to rośliny zagrożone wyginięciem. Obecnie występują tu również 34 gatunki rzadkich i interesujących porostów, z których kilka również znajduje się na liście roślin zagrożonych wyginięciem, oraz 16 gatunków mszaków.

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...