26oCprognoza pogody

Przyroda

Dęby szypułkowe w Kamedułach

Jadąc ścieżką rowerową przez wieś Las Winiarski dotrzemy do znaku informującego o kolejnej miejscowości - Kamedułach. Nazwę swą ta wieś zyskała dzięki stuletniej obecności zgromadzenia w tym miejscu. Po Kamedułach nie ma już śladu oprócz nazwy (przed przybyciem zakonników wieś nazywała się Józefów). Kameduli w nazwie pozostali, pozostał także krzyż na mogile upamiętniający potyczkę z czasów powstania styczniowego stojący w miejscu dawnych eremów. Najbardziej imponującym elementem krajobrazu są trzy dęby szypułkowe widoczne ze ścieżki rowerowej.

Dąb szypułkowy to drzewo długowieczne, żyjące niekiedy nawet 1000 lat. Jest to najdłużej żyjący gatunek z liściastych drzew krajowych. Często sadzone w celach pamiątkowych.

Drzewo dębowe jest twarde, jasnobrązow, bardzo cenne. Stosowane w budownictwie, szkutnictwie, do budowy mostów, w bednarstwie. Żołędzie są doskonałym pokarmem dla zwierząt leśnych. Palone żołędzie były kiedyś namiastką kawy. Z kory do dziś wytwarza się garbniki. Drewno po specjalne obróbce nazwywane jest polskim hebanem.

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...