-1oCprognoza pogody

Zabytki

Zbór ariański w Pęczelicach

Ruiny zboru ariańskiego, położone na prywatnej posesji w Pęczelicach, wpisują się w grupę obiektów charakterystycznych dla krajobrazu kulturowego Ponidzia. Pod koniec XVI w. w staropolskim województwie sandomierskim arianizm stał się niezwykle popularną religią wśród miejscowej szlachty. Ośrodki takie jak Raków czy Pińczów promieniowały nie tylko na okolice, ale także na całą Rzeczpospolitą. Zachowane na Ponidziu zbory, m.in. w Kolosach czy Cieszkowych, są unikatami na skalę europejską.

Ruiny zboru zachowane w Pęczelicach pochodzą z  2. poł. XVI w., kiedy to właścicielem wsi był arianin Stanisław Gnoiński, syn  Mikołaja, hetmana nadwornego. W późniejszym okresie zbór został zamieniony na lamus. Taki los był powszechny dla tego typu obiektów, szczególnie po wygnaniu arian z Polski w 1658 r.

 

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...