5oCprognoza pogody

Obiekty sakralne

Kościół pw. św. św. Piotra i Pawła w Beszowej

Kościół w Beszowej to monumentalna gotycka świątynia, której nie powstydziłyby się największe miasta. Niezwykłe wrażenie potęguje fakt, że budowla jest położona wśród pól. Wysoki status kościoła może tłumaczyć osoba jego fundatora. Był nim arcybiskup gnieźnieński Wojciech Jastrzębiec, pierwszy w Polsce dostojnik kościelny, który nosił tytuł prymasa. W 1421 r. ufundował on zarówno kościół, jak i przylegający do niego pierwotnie klasztor paulinów. Prace nad rozbudową świątyni trwały przez cały XV w. W ich efekcie kościół zyskał kształt trójnawowej bazyliki. W tym okresie budowniczymi beszowskiego kościoła byli prawdopodobnie pracownicy warsztatu związanego pośrednio z kościołem pw. św. Katarzyny znajdującym się na krakowskim Kazimierzu. Pierwotny kościół ufundowany przez prymasa Jastrzębca stał się częścią bazyliki – kaplicą św. św. Aniołów Stróżów. Obecnie znajduje się w stanie ruiny.  

 

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...