18oCprognoza pogody

Zabytki

Synagoga w Pińczowie

Po dawnej dzielnicy żydowskiej Pińczowa pozostała najcenniejsza i najciekawsza na Ponidziu Synagoga Stara, pierwotnie stojąca na nieistniejącym już pl. Bożniczym. Budowlę wzniesiono do 1609 r. dzięki przywilejowi margrabiego Zygmunta Myszkowskiego, który pozwolił na tą inwestycję. W tym samym roku Szabtaj, syn Awrahama, ukończył dekorację malarską świątyni, którą należy uznać za jedną z najstarszych zachowanych w Polsce. Nowsze malowidła pochodzą z lat 40. XVIII w. Szczególnie interesująco prezentuje się dekoracja malarska przedsionka, który pełnił także funkcję sali modlitewnej dla bractw religijnych, był miejscem obrad zarządu gminy oraz posiedzeń sądu. W sali męskiej zachował się manierystyczny aron ha-kodesz. Teren wokół synagogi otoczony jest nowym murem, w którego wewnętrzną ścianę wbudowano fragmenty starych macew. Mur ten spełnia rolę pomnika pamięci o Holokauście pińczowskich Żydów.

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...