-2oCprognoza pogody

Kultura i tradycje regionu

Muzeum Regionalne w Pińczowie

Muzeum Regionalne w Pińczowie ma siedzibę w dawnym klasztorze oo. Paulinów, zbudowanym w 1 poł. XVII w. W budynku zachowało się wiele pierwotnych, manierystycznych detali rzeźbiarskich, zdobiących okna oraz portal wejściowy. Portal ten został zwieńczony trójkątnym przyczółkiem, wypełnionym kartuszem z herbem Dębno, należącym do fundatora klasztoru – kardynała i biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego. Herb Dębno powtarza się wielokrotnie także na pięknym fryzie sgraffitowym, obiegającym od zewnątrz budynek klasztorny, wypełnionym ornamentyką roślinną oraz postaciami aniołów. Muzeum prezentuje ciekawą ekspozycję dotyczącą historii i kultury regionu Ponidzia, podzieloną na kilka działów. Wśród eksponatów warto zwrócić szczególną uwagę na bardzo interesującą manierystyczną marmurową fontannę, stojącą pierwotnie na pińczowskim rynku, wzniesioną w 1593 r. przez warsztat Santi Gucciego dzięki fundacji margrabiego Zygmunta Myszkowskiego. Równie interesująco prezentują się zgromadzone w muzeum płaskorzeźbione detale, pochodzące z pińczowskiego zamku, m.in. wizerunek maszkarona oraz kartusz Myszkowskich, pochodzący według tradycji ze słynnej zamkowej łaźni. Trasa zwiedzania muzeum prowadzi także do sklepionych kolebkowo gotyckich piwnic. Osobny dział muzeum poświęcony jest życiu i twórczości Adolfa Dygasińskiego.

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...