1oCprognoza pogody

Kultura i tradycje regionu

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku

Ośrodek ma siedzibę w odnowionej synagodze, wzniesionej w 1741 r. w centrum ówczesnej dzielnicy żydowskiej. Wyposażenie świątyni nie zachowało się, zostało usunięte przez Niemców. Po zakończeniu wojny budynek był wykorzystywany jako magazyn zboża. W 2008 r. władze miasta postanowiły przywrócić świetność budowli i umieścić w niej muzeum upamiętniające interesujące zjawisko w kulturze polskiej, jakim był sztetl. Projekt muzeum opiera się na dwóch bryłach, z których jedna symbolizuje światło, czyli wspólne życie Żydów i Polaków przed wojną, a druga cień, czyli Holocaust.

W centralnym miejscu dawnej sali modlitw, wewnątrz sześcianu, usytuowana jest wykonana ze szkła rekonstrukcja XVII-wiecznej bimy. To właśnie z tego miejsca niegdyś odczytywano Torę. Prosty i geometryczny kształt sześcianu otwiera się na wschód przez wyjście na po części zrekonstruowany aron ha-kodesz. Na północ od budynku bożnicy, w miejscu dawnego kirkutu, znajduje się monument przypominający tragedię zagłady chmielnickich Żydów.

 

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...