14oCprognoza pogody

Zabytki

Mury obronne w Szydłowie

Szydłów może się poszczycić zachowanym w znacznym stopniu pierścieniem murów obronnych, wzniesionych wraz z zamkiem za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Strategiczne połączenie miasta i zamku determinowało kształt i charakter murów miejskich, zaprojektowanych jako owalny pierścień, pierwotnie z hurdycjami. Od strony północno-zachodniej wzniesiono je na skraju wysokiej skarpy, opadającej do doliny rzeki Ciekącej. Część południowa i wschodnia, zbudowana na płaskim terenie, została dodatkowo wzmocniona wałem ziemnym oraz fosą. Całości systemu dopełniały baszty, wysunięte nieco poza linię murów. Do dziś zachowały się cztery odcinki murów od strony zachodniej, wschodniej i południowej, o łącznej długości 680 m, a także gotycka baszta, zaadaptowana na dzwonnicę kościoła farnego. Najlepiej zachowanym elementem systemu obronnego miasta jest monumentalna Brama Krakowska, jedna z trzech bram, które niegdyś broniły wjazdu do Szydłowa.

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...