9oCprognoza pogody

Pałace i dwory

Pałac w Grabkach Dużych

Barokowy pałac w Grabkach Dużych, już od czasów powstania w 1742 r. nazywany haremem, budził duże emocje wśród okolicznych mieszkańców. Autorem projektu założenia był uznany architekt Franciszek Placidi, który wzniósł go dla kasztelana małogoskiego Stanisława Rupniewskiego. Kasztelan przez pewien czas przebywał w niewoli tureckiej, gdzie miał przejść na islam. Czy tak było, do końca nie wiadomo, po powrocie do ojczyzny kasztelan pozostawał jednak ewidentnie pod wrażeniem osmańskiego stylu barokowego.

Pałac w Grabkach nawiązuje do budowli znanych pod turecką nazwą kiosków, charakterystycznych dla XVII-wiecznego Stambułu. Obiekt ma kształt ośmioboku. Na parterze mieści się olbrzymia sala, do której dobudowano symetrycznie mniejsze pomieszczenia, nawiązujące do tradycji polskich alkierzy. Na piętrze znajdują się liczne pokoiki, również rozmieszczone symetrycznie. Obok pałacu stoją dwa pawilony. Jeden z nich miał służyć za herbaciarnię, drugi natomiast miał był miejscem modlitwy.

 

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...