1oCprognoza pogody

Obiekty sakralne

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Zagości

Kościół w Zagości jest świątynią gotycką, ufundowaną w 1353 r. przez króla Kazimierza Wielkiego. Na początku XX w. gotycka nawa uległa podłużeniu. Dość łatwo poznać miejsce, w którym stara część łączy się z nową, praktycznie bezstylową. Obchodząc kościół wokół, można zobaczyć znajdujące się w bocznych ścianach prezbiterium elementy romańskiego muru pochodzące z czasów pierwszego kościoła, wzniesionego w tym miejscu w XII w. przez zakon Joannitów, sprowadzonych do Zagości w 1166 r. przez księcia Henryka Sandomierskiego. Zatrudnieni przez zagranicznych rycerzy budowniczowie pochodzący z Lombardii wznieśli pierwszą świątynię, z której, jeżeli chodzi o detale, zachował się widoczny jedynie w zakrystii fryz arkadowy, wypełniony płaskorzeźbami syrenek. To unikat na skalę ogólnopolską. Również wnętrze, szczególnie romańsko-gotyckie prezbiterium prezentuje się niezwykle interesująco. W zworniku jego sklepienia zachowało się przedstawienie Orła Piastowskiego.

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...