1oCprognoza pogody

Zabytki

Willa Polonia w Busku-Zdroju

Przy wejściu na Rynek od strony parku stoi drewniana willa, przykład zabudowy uzdrowiska na przełomie XIX i XX. Jej budowniczym i pierwszym właścicielem był dr Julian Majkowski lekarz Szpitala św. Mikołaja. W 1905 r. budynek ten kupił dr Antoni Sulimierski – lekarz zdrojowy i to on po odzyskaniu przez Polskę w 1918 r. niepodległości, nazwał swą willę Polonia. Następnym właścicielem willi został dr Leopold Byrkowski, który będąc na łożu śmierci w 1938 r. cały swój majątek i willę Polonia zapisał na cele społeczne.

Willa jest piętrowym, drewnianym budynkiem, na murowanej podmurówce, z gankiem od zachodu, oszalowany deskami w kolorze zielonym.

W latach okupacji hitlerowskiej budynek ten nazywano „Willa dr Byrkowskiego”, a mieściła się tam siedziba NSDAP, gestapo i sądu specjalnego – Sondergreichu. W piwnicach był areszt i miejsce kaźni polskich patriotów. Od 1945 r. do 1980 r. w budynku tym mieściły się różne instytucje, a budynek ulegał zniszczeniu. Po kapitalnym remoncie w 1989 r. willa Polonia stała się siedzibą Galerii Sztuki Biura Wystaw Artystycznych i przyjęła nazwę Zielona.

Galeria BWA Zielona jest czynna od wtorku do soboty w godz. 11.00-17.00.

Aplikacje
mobilne

Podążaj za trasą, rozwiązuj gry terenowe i odkrywaj ciekawe miejsca z funkcją rozszerzonej rzeczywistości. A to wszystko na dwa systemy!

Aplikacja dostępna do pobrania za darmo w sklepach Google Play i AppStore.

Aplikacje<br>mobilne
Google Play App Store

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. „Kreowanie wizerunku obszaru LGD przy wykorzystaniu narzędzia informatycznego w postaci kiosków multimedialnych w miejscowości Busko – Zdrój” mająca na celu Promocję walorów turystycznych powiatu buskiego przy wykorzystaniu kiosków multimedialnych posadowionych w miejscowości Busko – Zdrój, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” z wyłączeniem projektów grantowych oraz operacji w zakresie podejmowania działalności gospodarczej objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Planowany wynik operacji: utworzone narzędzie informatyczne, 4 kioski multimedialne oraz 1000 osób korzystających z utworzonych narzędzi informatycznych kreujących wizerunek regionu.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...